Pazar , Haziran 23 2024
Home / Nasıl Yapılır ? / Instagram Access Token Almak

Instagram Access Token Almak

Aslında instagram ve benzeri şeylerle pek alakam olmasa da geçen gün bir nedenden ötürü bir uygulama ile entegre etmem gerekti. Twitter apilerine alıştık ama buna alışık değildim. Aradım taradım ne kendi sitesinde nede google üzerinde türkçe yazılan bir sitede iyi bir kaynak ve kılavuz bulamadım. Instagram sitesine bakınca zor ve karmaşık göründü ama meğerse basitmiş. Tabiki yolunu bilene…

Efenim velhasıl yabancı videolardan sitelerden öğrendik bir şekilde. İstedim ki türkçe olarak da resimli bir açıklama olsun. Belki lazım olan biri olur da bir hayır duası eder :)

Aşama 1 :

Öncelikle http://instagram.com/developer sitesine gidip giriş yapıyoruz. Ve sağ üstte bulunan “Yeni İstemci Kaydet” tuşuna tıklıyoruz.

Aşama 2 :

Aşağıda belirttiğim gibi gerekli yerlere bilgilerinizi girin. Register tuşuna tıklayın.

instagram accesss token

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşama 3 :

 Karşınıza çıkan sayfada Client ID ve Client Secret numaralarınız görünecek. Bunları kimseyle paylaşmayın.

instagram accesss token

 

 

 

 

 

 

 

Aşama 4 :

Bu aşamada access token bilgimizi alacağız. Aşağıdaki kodu belirttiğim yerleri kendinize göre değiştirip tarayıcı çubuğuna yapıştırıyorsunuz ve enterlıyorsunuz.

https://instagram.com/oauth/authorize/?client_id=CLIENT_ID_NUMARANIZ&redirect_uri=WEB_SİTE_ADRESİ&response_type=token

* Yeşil olan yerleri kendi bilginizle değişin.

Aşama 5 :

Authorize butonuna tıklayıp işlemi bitiriyoruz. Tarayıcı çubuğunda veya gelen ekranda access token kodunuz yazıyor olacak.

Instagram üye ID gerekirse de access token kodundaki ilk noktaya kadar olan kısım sizin üye ID numaranızdır. Doğrulamak için şuradaki servisi de kullanabilirsiniz: http://jelled.com/instagram/lookup-user-id

Access Token numaranızı kimseyle paylaşmayınız !

Diğer yazılarda görüşmek üzere…..

 

About admin