Pazar , Haziran 23 2024
Home / Nasıl Yapılır ? / WordPress [Shortcode] Nasıl Kullanılır?

WordPress [Shortcode] Nasıl Kullanılır?

wordpress shortcode kullanımı

Biraz önce wordpressin nimetlerinden biriyle daha tanıştım ve sitemde bunu paylaşmak istedim. Meğer kodlara gömülmeden halledilebiliyormuş bazı şeyler :)

Efenim hemen mevzuya girelim… Bazı eklentileri kurduğumuzda shortcode özelliği olduğunu da görüyoruz. Kimi eklentinin shortcode özelliği gelen kendi eklenti panelimizde yazmıyor, wordpress sayfasındaki açıklamaları mutlaka okuyun.

Ben bu koda “Really simple Facebook and Twitter share buttons” eklentisinde ihtiyaç duydum. WordPress sayfasındaki açıklamaları okurken shortcode verdiği gördüm. Biraz araştırdım nedir ne değildir diye. Zira yazının altında ayrılmış özel bir alana bu eklentiyi çektirmem gerekiyordu. Elle girmek hem bana hem siteye işkence.

Yalnız tek sorun shortcode kullanımı hakkında tek satır bile yazmıyordu. Bu nedenle yabancı sitelerde kısa bir araştırma daha yaptım. Kısa bir kod ile istediğimiz yere eklentiyi çağırabiliyoruz.

Aşağıdaki kodu kullanacağız.  Büyük harflerle shortcode yazan yere kendi codumuzu yazıyoruz ve istediğimiz alana bu kodu yapıştırıyoruz.

<?php echo do_shortcode('[SHORTCODE]'); ?>

Kullanım aşamasında bir sorunla karşılaşırsanız lütfen yorum alanında bildirinizi.

Kolay gelsin….

About admin